Știri Netheos

Namirial obține certificarea furnizorului de verificare a identității la distanță (PVID) de la ANSSI pentru produsul său Netheos ID MAX

Namirial, lider în domeniul verificării identității, al gestionării documentelor electronice și al semnăturii electronice, a anunțat că a primit viza de securitate pentru furnizorii de servicii de verificare la distanță a identității (PVID) din partea Agenției Naționale pentru Securitatea Sistemelor Informatice (ANSSI) din Franța.

O garanție de conformitate

Această certificare confirmă poziția de lider european a Namirial în domeniul serviciilor de încredere conforme și subliniază aspirațiile sale pe piața franceză a identității digitale. Acest lucru este deosebit de important pentru entitățile reglementate, cum ar fi instituțiile financiare și societățile de asigurări. În contextul luptei împotriva spălării banilor și a finanțării terorismului (LCB-FT), acești jucători trebuie să respecte cerințele stricte de cunoaștere a clientelei ( KYC – Know Your Customer). Astfel, PVID, ca și semnătura electronică calificată (QES), devin criterii decisive în alegerea furnizorilor de servicii, garantând conformitatea proceselor de verificare a identității lor.

Pierre Pontier

„Suntem mândri să ne numărăm printre primii jucători care au primit certificarea PVID din partea ANSSI. Este o mare onoare pentru echipele noastre și pentru clienții noștri. Această certificare atestă expertiza noastră în domeniul identității digitale și reafirmă angajamentul nostru față de securitatea și încrederea la distanță. Ea susține alegerile noastre strategice și tehnologice, care permit companiei Netheos să ofere cea mai bună experiență de utilizare, garantând în același timp un nivel foarte ridicat de securitate. Echipa noastră de experți antifraudă, singura de acest tip din Franța, a fost, de asemenea, recunoscută pentru excelența, profesionalismul și capacitatea inegalabilă de a detecta și preveni rapid activitățile frauduloase.

Pierre Pontier, director general al Namirial Franța

Aflați mai multe despre certificarea ANSSI PVID

Experiența optimă a utilizatorului

Experiența de utilizare oferită de soluția Netheos ID MAX este rezultatul a mai multor ani de muncă și îmbunătățiri, datorită colaborării strânse cu clienții noștri.
S-au desfășurat numeroase activități iterative, iar feedback-ul din partea partenerilor și a utilizatorilor finali a fost încorporat în mod regulat.
Netheos ID MAX captează documentele de identitate și fețele utilizatorilor, analizează automat, în timp real, validitatea și conformitatea datelor cu ajutorul inteligenței artificiale și garantează autenticitatea acestora cu ajutorul experților antifraudă. Soluția certificată reduce riscul de furt de identitate și oferă sprijin educațional pentru utilizatori prin consolidarea detecției live cu acțiuni aleatorii. Această experiență unică, care se diferențiază de alte soluții de pe piață, garantează fluiditate, ușurință în utilizare și accesibilitate pentru cât mai multe persoane, astfel încât să se mențină o rată de conversie ridicată și să se reducă la minimum abandonul sau eșecul.

David Emo

„Această certificare este rodul unei munci de echipă de aproape 2 ani. Fiecare parte a companiei a fost implicată în acest proces. În colaborare cu ANSSI, am avansat soluția noastră pe parcursul diferitelor audituri pentru a atinge cele mai înalte standarde în ceea ce privește securitatea, disponibilitatea și experiența utilizatorului. Sunt foarte mândru de ceea ce am realizat, iar acest succes este punctul culminant al celor 10 ani de expertiză în lucrul cu clienții și partenerii noștri în domeniul încrederii digitale.”

David Emo, director general adjunct și CTO

Aflați mai multe despre Netheos ID Max

Utilizarea inteligenței umane pentru combaterea fraudei

Una dintre cerințele standardului este ca deciziile să fie luate în mod sistematic de către un om care trebuie să verifice manual înregistrările video și datele. Namirial se distinge de soluțiile concurente prin faptul că oferă o echipă de experți antifraudă cu sediul în Franța. O echipă creată în 2021 și formată de specialiști în fraude de identitate și documente. Cu sediul în Montpellier, acești experți beneficiază de formare continuă și sunt supuși unor audituri periodice pentru a menține un nivel ridicat de securitate.
Echipa este responsabilă de verificarea manuală a documentelor, cu sprijinul verificărilor prin inteligență artificială. Disponibil 24 de ore din 24, 7 zile din 7, acesta poate analiza documente franceze, precum și documente din întreaga lume, în conformitate cu peste 350 de grile de control, oferind un verdict final în mai puțin de 5 minute.

Aflați mai multe despre Serviciul antifraudă

Citiți comunicatul de presă

Autorul articolului
Picture of Adrien

Adrien

Digital Marketing Manager | Ca parte a echipei de marketing Netheos, profit de acest blog pentru a vă împărtăși toate noutățile din companie.
Alte știri Netheos
Share Noutăți Netheos
Interviu

Pierre Pontier Director general al Namirial Franța

Cărți albe
Buletin informativ

Infografice